PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=478357}
7,9 4 554
oceny
7,9 10 1 4554
Historie z Yodok
powrót do forum filmu Historie z Yodok

Kiedyś oglądałem już dokument o Korei Północnej i wiem jak w tym kraju traktowani są ludzie. Niemniej jednak po obejrzeniu ”Historii z Yodok” ponownie byłem wstrząśnięty. Ustrój tego kraju to skrajne zło. Zło, które dzieje się w realnym świecie a nie powieści fantasy. W XXI wieku. Zło, nad którym cały cywilizowany, ”ten lepszy” świat przechodzi do porządku dziennego. Marzę o tym, by dożyć chwili, kiedy ten chory system się zawali a ludzie będą mogli normalnie żyć.
Trudno mi ocenić dokument w kategoriach punktowych ale stwierdzam, że był bardzo dobry. Dlatego daję ósemkę.

ocenił(a) film na 8
galladorn

Chyba to jeszcze potrwa znaczy ten chory system
My za PRL w porównaniu ztym co oni maja mielismy raj na ziemi
Ludzie mają wyprane mózgi

ocenił(a) film na 8
giovanni50

dokładnie, nie bez przyczyny mówiło się o PRLu, że to najweselszy barak w socjalistycznym bloku.

galladorn

Nie wiem co cie obchodzi jakis plebs na koncu Azji...

ocenił(a) film na 8
Al_Bundy

Obchodzi mnie człowiek. Skoro tego nie rozumiesz to Twój problem.

galladorn

W ich sytuacji przetrwaja maksymalnie do lat 40 XXI w...

Zreszta co mozesz zrobic? Nic nie mzoesz zrobic.

W panstwach typu ZSRR, III Rzesza, Korea polnocna itd. ludzie mieli wyprane mózgi i on tam kochaja swoich przywodcow...

Chociaz nie, w III Rzeszy 70% Niemcow dobrowolnie poparlo Hitlera.

ocenił(a) film na 9
galladorn

To, co się dzieje w Korei Północnej, jest chyba tak naprawdę niewyobrażalne dla człowieka z "lepszego świata". Możemy słuchać historii ludzi, próbować sobie to wszystko uzmysłowić, ale... To i tak chyba będzie wciąż za mało.
Niech to piekło rozpadnie się jak najszybciej!

ocenił(a) film na 10
galladorn

Tu chodzi o to że ludzie z Polski ,Wschodnich Niemiec a nawet Rosji nie mieli wypranych mózgów. Ba, nasze rządy nawet nie próbowały ich prać - po prostu trzymały się. Chociaż Polska była chyba najmniej opresyjnym krajem ze wschodniego bloku, nie wiem do końca jak było w innych. Żeby zrozumieć mentalność ludzi z Korei Północnej i ich brak woli ogólnej walki wyobraźcie sobie następującą sytuację:
Rodzisz się w kraju totalitarnym. Od małego jesteś uczony że to najlepsze miejsce w jakim możesz być, Korea Południowa to ta zła i tam są opresje. Nasz kraj trzyma w ryzach dzielny Kim Dzong Un kontynuujący dzieło swojego ojca i dziadka przeciwstawia się złym amerykanom którzy chcą każdego wyzyskiwać. Nie wiesz jak jest za granicą, nigdy nie masz okazji odwiedzić innego kraju - wiesz tylko to co powiedziano.

I w ten sposób naród został zniewolony po wielu latach. Trzeba przyznać, że to w jaki sposób doprowadzono do zniewolenia jest majstersztykiem totalitaryzmu. Po zaborze Japońskim naród Koreański nie miał aż tak dobrze wykształconego poczucia wspólnoty co ułatwiło podział Korei. Bardzo mi szkoda tych ludzi, czasem kiedy macie jakieś problemy jednak można pomyślec - na świecie jest wielu ludzi którzy chcieliby mieć wasze śmieszne "problemy" oddając w zamian swoje.

ocenił(a) film na 8
Gazpacho

Naród północnokoreański nie jest taki głupi, jak nam przedstawiają. Oni po prostu boją się wypowiedzieć prawdę w obawie przed represjami. Skoro mają taki raj na Ziemi, czemu tyle obywateli ucieka stamtąd przed Chiny ? I czemu nie słychać ani jednego emigranta z KRLD, który by powiedział po ucieczce, że jednak tam, skąd uciekł było mu lepiej ?

Wszystkim zainteresowanym tematem KRLD polecam książki "Usta pełne kamieni" i "W służbie dyktatora".

Krytykant

Ustalmy, człowiek od dobrobytu z kraju nie ucieka... Skoro to taki raj to czemu na polskich uniwersytetach nie znajdziesz ani jednego północnokoreańskiego studenta, czemu nie ma wycieczek z tamtego kraju czy po prostu ludzi którzy chcieliby tu zamieszkać? I niestety ale są jeszcze tacy w naszym kraju którzy wierzą w to że jest tam tak jak próbuje to wymalować ichniejsza propaganda. A w propagandzie oni są mistrzami Goebbels to przy nich przedszkolak.

Krytykant

Tam ludzie nie tyle nie sa glupi co maja wyprane mózgi.

ocenił(a) film na 8
galladorn

Niestety, jedynym wyjściem dla obywateli KRLD byłaby wojna. Pamiętasz, jak reżyser tego musicalu opowiada o swym śnie ? Paradoksalnie uważam, ze to byłoby najlepsze wyjście dla tego kraju. Publiczna egzekucja agentów bezspieki, oficerów i najwyżej stojących członków partii też by była nie od rzeczy.
Zdaję sobie sprawę, że to brutalne wyjście, ale przynajmniej dające szansę na jakąś zmianę. Bo obecna sytuacja tam szansy nie daje żadnej przez najbliższe lata. A każdy dzień obfituje tam w takie "atrakcje" w obozach.

Krytykant

To co się tam dzieje to nie jest komunizm tylko ponura groteska komunizmu spotęgowana przez niewyobrażalny przez nas aparat terroru i propagandy. Myślę że gdyby Marks wstał z grobu i wyjechał tam to po pierwszym dniu tam przekląłby swoją pracę.

ocenił(a) film na 8
Walka_dalej_trwa

Też mi się tak wydaje. Idea komunizmu jest zresztą piękna tylko w teorii.

Krytykant

Ja nie wiem co ci wszyscy ludzie widza pieknego w teorii komunizmu...

Walka_dalej_trwa

Marks to zyciowa niedorajda ktora nigdy nie pracowala wiec...

Krytykant

Nikt nie ma interesu ani powodu do obalania rezimu w korei.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones